Przejdź do głównej zawartości

ODŻYWIANIE JAKO JEDEN Z ELEMENTÓW ZDROWEGO STYLU ŻYCIA cz.1

Jednym z elementów zdrowego stylu życia, obok aktywności fizycznej jest racjonalne odżywianie.  Dlaczego zdrowe odżywianie jest takie istotne? Żywienie należy do  ważnych czynników, od którego zależy jak funkcjonuje organizm człowieka. Od tego, w jaki sposób odżywiamy się zależy również nasze samopoczucie, stany emocjonalne oraz poziom naszej energii. 
Żywienie wpływa na nasze zdrowie w dużym stopniu. Bardzo ważne jest szczególnie w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości. Organizm młodego człowieka podlega szybkim przemianom, które związane są ze wzrostem i rozwojem. Poprawny rozwój psychofizyczny i emocjonalny oraz stan zdrowia w dużym stopniu zależy od racjonalnego odżywiania. Modele żywieniowe, jakie wprowadzamy do naszego życia mogą przyczyniać się do poprawy lub pogorszenia zdrowia. We współczesnym świecie głównym problemem jest to, że nie mamy świadomości tego, że większość pokarmów przez nas spożywanych posiadają właściwości chorobotwórcze. Brak świadomości wynika z tego, że choroby powstające na skutek złego żywienia rozwijają się podstępnie i przewlekle. Kolejną przyczyną jest to, że pokarm uważamy za szkodliwy tylko wtedy, kiedy nam zaszkodzi. Każdy człowiek jest już przyzwyczajony do swojego sposobu odżywiania się. Z powyższym wiąże się to iż osoby, które przyjęły już złe modele żywieniowe nie próbują ich zmieniać na lepsze, ponieważ nie widzą nic złego w swoich przyzwyczajeniach, są już do nich przyzwyczajone. Gdy pojawiają się objawy chorób uznajemy je za coś „normalnego”, myślimy, że powstają na skutek starzenia się, lecz nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mogą być one związane z żywieniem. Przyczyną również jest brak odpowiedniej wiedzy na temat wartości odżywczej pokarmów. Szkodliwe dla zdrowia może być nie tylko zbyt małe dostarczenie do organizmu składników odżywczych, ale też ich nadmierne spożycie. Większość chorób, z którymi spotykamy się w dzisiejszych czasach są chorobami cywilizacyjnymi, na których rozwój wpłwya w znaczym stopniu sposób odżywiania współczesnego społeczeństwa. Na przestrzeni wieków bardzo zmieniło się żywienie ludzi. Przybliżę więc jak to kiedyś wyglądało. Człowiek prehistoryczny spożywał to, co udało mu się zebrać, złowić i upolować. Źródłem węglowodanów, witamin, składników mineralnych oraz błonnika były zebrane owoce, kwiaty, młode liście nasiona, bulwy i korzenie. Pełnowartościowe białko, pozbawione dużych ilości tłuszczu prehistoryczni ludzie pozyskiwali z ryb i dzikich zwierząt oraz z jaj ptaków i gadów, piskląt, mięczaków i owadów. Żywność, z której korzystali prehistoryczni ludzie była pełnowartościową żywnością naturalną. Przez tysiące lat społeczeństwo powoli przechodziło od spożywania naturalnego pożywienia do sposobu żywienia, w którym górują produkty przetworzone przemysłowo. Wiedza na temat odżywiania, którą posiadamy odgrywa bardzo dużą rolę w życiu człowieka. Od tej wiedzy zależy, bowiem świadome wybieranie produktów, którymi będziemy się żywić oraz modelów żywieniowych. Prawidłowe wybory przyczyniłyby się do rozwoju zdrowia oraz sprawności fizycznej i umysłowej.

 Do edukacji zdrowotnej zachęcał już pięć stuleci temu Leonardo da Vinci. Zadziwiające jest to, że wskazówki renesansowego geniusza przetrwały do dziś. Niezwykle cenne rady Leonarda da Vinci dotyczące zdrowego odżywiania są dopasowane do współczesnych czasów. Jedną z podstawowych rad, które warto wymienić jest wybieranie świeżych i naturalnych produktów, a unikanie przetworzonej żywności oraz spożywanie błonnika. Da Vinci jadał surowe i podgotowywane warzywa, nasiona zbóż oraz rośliny strączkowe. Kolejną nie mniej ważną radą jest, aby nie przejadać się oraz pić wodę. Przyjmowanie odpowiedniej ilości wody przyczynia się do wymywania toksyn z organizmu oraz sprzyja odbudowie komórek. 

Racjonalny sposób odżywania = Styl życia
Racjonalne żywienie, co to oznacza? „Planowanie posiłków z zastosowaniem norm żywienia oraz tabel wartości odżywczej produktów spożywanych, z uwzględnieniem uwarunkowań genetycznych, społecznych i kulturowych”
Sposób żywienia jest to: „Zdeterminowany kulturowo zespół zwyczajów dotyczących wyboru produktów żywnościowych, sposobu ich przygotowania do spożycia i rozdziału na poszczególne posiłki. Określa on ile, czego, jak często i w jakiej postaci człowiek lub grupa ludności spożywa w ciągu dnia, tygodnia lub miesiąca”. 
(J. Gawęcki)


 Racjonalny sposób odżywiania może stać się naszym stylem życia, a nie chwilowa odmianą. Często stosujemy diety, aby zmienić swoje życie. Po przez stosowanie diet najczęściej chcemy przyczynić się do poprawy wyglądu oraz samopoczucia. Prowadzenie diet tylko przez określony czas zazwyczaj jest nieefektywne. Uzyskanie wymarzonej sylwetki jest jak najbardziej możliwe. Czy właściwie podchodzisz do tej przemiany? Często obserwuje jak przebiegają procesy poprawy sylwetki/ samopoczucia. Zobrazuje jak to wygląda najczęściej. Narzucamy sobie ostrą dyscyplinę i stosując wyrzeczenia przez jakiś okres czasu, aby zbliżyć się do upragnionego celu. Jednak, kiedy osiągniemy już zamierzony cel wracamy do swoich starych nawyków. Po czasie znowu wprowadzamy do życia rygorystyczne diety głównie, aby schudnąć. Nie jest to poprawny sposób postępowania, ponieważ przez takie zachowania niszczymy swój organizm. Żyjemy w ciągłym stresie, któremu towarzyszy zamęt emocjonalny, przez co nie możemy normalnie funkcjonować. Okresowe diety, wyrzeczenia nie są sposobem na uzyskanie zdrowia i wymarzonej sylwetki, którą będziemy cieszyć się nieustannie. Jedynym skutecznym sposobem na uzyskanie zdrowego wyglądu jest prowadzenie racjonalnego sposobu odżywiania przez cały czas. Wprowadzenie do swojego życia zdrowych nawyków żywieniowych jest prawidłową metodą.  Ponadto warto wprowadzić do swojego życia regularne ćwiczenia, i traktować je jako nasz obowiązek. 
Potrzebujemy nowego podejścia oraz sposobu myślenia, aby osiągnąć zdrowie. Wszystko jest w naszych umysłach. Nasz organizm posiada właściwości samo oczyszczające i samo leczące. Sposób myślenia kontroluje zdrowie przez niezawodne narzędzia. Zdrowy rozsądek, intuicja, logika oraz prawidłowe wyciąganie wniosków. Narzędzia te są wrodzone i powinniśmy je wykorzystywać podczas wędrówki prowadzącej do uzyskania świetnej sylwetki oraz wspaniałego samopoczucia i zdrowia. Wiesz, że naszym przyrodzonym prawem jest zdrowie? A ciało, jakie posiadamy automatycznie dąży do sprawności? Taka jest nasza natura. Musimy współpracować ze sobą, pobudzać proces samoregulacji, aby żyć zdrowo. Przez zły sposób odżywiania niszczymy nasze naturalne, biologiczne potrzeby. Niektóre składniki naszego pożywienia mają zły wpływ na nasz organizm, ale są też takie, które poprawiają nasze zdrowie. 


Źródło:
P. Stanibuła. Sposób odżywiania oraz aktywność fizyczna w stylu życia uczniów szkół zawodowych i studentów                            z  Zamościa. 2014.
H. Kunachowicz. E. Czarnowska-Misztal. H. Turlejska. 2007. Zasady żywienia człowieka. Wyd. WSiP                                            Warszawa. s. 132
B. Czerwińska. E. Gulińska. 2008. Podstawy żywienia człowieka. Wyd. WSiP Warszawa. s.5
W. B. Szostak. B. Cybulska. Weź to sobie do serca – Jak ustrzec się od zawału udaru mózgu, cukrzycy i                                      nowotworów. Wyd. „Kultura 90” Warszawa. s. 14
J. Gawęcki. L. Hryniewiecki. 1998. Żywienie człowieka – Podstawy nauki o żywieniu. Człowiek i jego pokarm.                              Wyd. PWN SA Warszawa. s. 13-16.
M. Mordak. 2013. Trzeci poziom dojrzałości. Wyd. HELON. s. 39-41


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JADŁOSPIS 2200 KCAL (1 tydzień)

DIETA FIT czy RACJONALNY SPOSÓB ODŻYWIANIA? Zasady racjonalnego stylu odżywiania: 1. Spożywaj posiłki o stałych porach.  Liczbę posiłków dostosuj odpowiednią dla siebie, tak aby było Ci wygodnie, według możliwości i preferencji. * Najlepiej 5 posiłków dziennie, w odstępach czasowych 3-4 h. Dzięki temu nie będzie towarzyszyło Ci uczucie wilczego głodu podczas dnia. Nie zjesz wówczas wielkich porcji. 7 2. Posiłek kończ z lekkim uczuciem niedosytu.  3. Śniadanie zjedz mniej więcej pół godziny po przebudzeniu.  4. Kolację spożywaj nie później niż 2-3 h przed snem.  Nie rezygnuj z kolacji.  5. Dieta fit/ racjonalna to dieta zbilansowana.  Należy tak komponować posiłki aby nie zabrakło w nich żadnych składników odżywczych.  6. Staraj się, aby Twoje posiłki składały się z z różnych grup produktów (warzywa, owoce, produkty białkowe oraz zawierające węglowodany złożone itp.)  7. Przestrzegaj zasad racjonalnego odżywiana, a zapewnisz sobie dobre samop

PROTEINOWY SERNIK „ZEBRA”

Składniki: - kostka twarogu chudego (250 g) -  4 miarki odżywki białkowej (80 g) (u mnie advocat) - 1 łyżka proszku do pieczenia - 2 łyżki mąki pszennej (30 g) - kakao – 2 łyżki (20 g) -  4 jajka -  banan – 3 szt. (300 g) Wykonanie: Zblendować jaja z bananami, dodać mąkę z proszkiem do pieczenia. Cały czas miksując dodawać stopniowo odżywkę białkową. Na koniec dodać twaróg, blendować do uzyskania jednolitej masy. Przelać część masy do oddzielnej miseczki. Do pozostałej masy dodać kakao, zblendować. Masę wykładać łyżką (naprzemiennie – raz ciemna, raz jasna) do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Włożyć do rozgrzanego piekarnika, piec ok. 45-55min. w temp. 180 stopni.  Po około 40 min wyłączyć piekarnik, pozostawić jeszcze ciasto w piekarniku. Po  około 20 min uchylić lekko piekarnik i zostawić ciasto w środku na około  1h. całość: 1549 kcal  (B:170 g W: 104 g T:49 g) 1 porcja: 192 kcal  (B: 21 g W: 13 g T:6 g)

PLACUSZKI OWSIANE (na słono)

            Świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek.  Smakuje również wybornie podane w obecności ulubionego sosu.  U mnie na zdjęciu sałatka z kurczakiem, mixem sałat, pomidorkami koktajlowymi i cebulą czerwoną. a tutaj przepis na:  SAŁATKA Z KURCZAKIEM W MIODZIE podawana z pieczywem żytnim SKŁADNIKI (3 placuszki) - płatki owsiane górskie - 80g - jaja - 2 szt. - woda -  3 łyżki - proszek do pieczenia (opcjonalnie) - 2 szczypty - przyprawy: sól himalajska - 2 szczypty, papryka słodka 2 szczypty (jeżeli chcesz bardziej doprawione, dodaj więcej soli lub innych przypraw) - olej kokosowy - (4g) do smażenia WYKONANIE: Płatki owsiane wymieszać z jajem, woda i przyprawami,odstawić na moment aby płatki zmiękły. Usmażyć placuszki na wolnym ogniu, z obu stron. WARTOŚCI ODŻYWCZE: całość: 455,8 kcal (B:23,4 g W:48,8 g T:18,6 g) 1 szt.:  152 kcal (B:7,8 g W:16,2 g T:6,2 g)