Makaron pełnoziarnisty VS Makaron tradycyjny.
Makaron pełnoziarnisty od tradycyjnego makaronu, różni się na pierwszy rzut oka przede wszystkim kolorem, ze względu na mąkę użytą do jego produkcji, jest zdecydowanie ciemniejszy.
Makaron pełnoziarnisty różni się też smakiem i konsystencją od makaronu, białego. Smak makaronu pełnoziarnistego jest bogatszy, czuć w nim wiele różnych elementów, a jego konsystencja jest bardziej twarda i charakterystyczna.
Dlaczego warto zmienić tradycyjny makaron na pełnoziarnisty?
1. Makaron pełnoziarnisty jest wartościowszym źródłem węglowodanów. Jest on produkowany z mąki razowej z pełnego przemiału, przez co w mące oprócz samych ziaren, znajdują się także otręby, takie jak skorupki ziaren, jadra czy kiełki. Wartość odżywcza makaronu pełnoziarnistego rośnie, ponieważ nie jest tak pozbawiany składników mineralnych jak podczas przemiału mąki zwykłej.
2. Makaron pełnoziarnisty bogaty jest w błonnik. Błonnik jest istotnym składnikiem, ponieważ odpowiada za regulację pracy jelit, oraz za odpowiedni metabolizm naszego organizmu. Błonnik bierze udział w oczyszczaniu naszych jelit oraz pomaga w wypróżnianiu się. Ponadto, błonnik zmniejsza wchłanianie cholesterolu, a to ochrania nas przed chorobami układu krwionośnego.
3. Po spożyciu makaronu pełnoziarnistego dłużej odczuwamy sytość. Jest to niezwykle istotne dla osób odchudzających się, ponieważ przez dłuższy czas nie czują one potrzeby sięgnięcia po kolejny posiłek. Warto również spożywać makaron pełnoziarnisty przed intensywnymi treningami, ponieważ po jego spożyciu nasze ciało przez dłuższy czas może czerpać z niego energię.
4. Makaron pełnoziarnisty charakteryzuje się także niższym indeksem glikemicznym. W szczególności, jeśli gotujemy go w sposób al dente. Dzięki temu jest on zdrowszy dla osób obawiających się o podwyższony poziom cukru we krwi, polecany dla osób zmagających się z cukrzycą.
A o to moja jedna z wielu propozycji przyrządzenia:
Składniki:
- makaron pełnoziarnisty (50 g)
- filet z piersi kurczaka (100 g)
- pieczarki (75 g)
- papryka czerwona (50 g)
- ser feta (25 g)
Wykonanie:
Makaron
ugotować al dente. Pieczarki pokroić w plasterki a paprykę w kosteczkę. Mięso
pokroić w kosteczkę, przyprawić, poddusić w głębokiej patelni. Do gotowego
kurczaka dodać pieczarki i paprykę, dusić jeszcze chwilę. Na patelnię wyłożyć
ugotowany makaron, wymieszać. Przyprawić wedle uznania (sól himalajska, pieprz
cytrynowy, bazylia), wymieszać. Postawić na małym ogniu, cały czas mieszając.
Wyłożyć na talerz i posypać pokruszonym serem feta.
WARTOŚCI ODŻYWCZE:
360 kcal
(B:35 g W:37 g T:8 g)
Komentarze
Prześlij komentarz